Tallmadge boys track and field team places first

Published:

The Tallmadge boys and girls track and field team had stellar days at the Tiger Invitational April 5 in Newton Falls.

The boys won the 14-team meet with 118 points and Field (87) and Hanoverton United Local (81) finished second and third, respectively.

The Lady Blue Devils finished second out fo 13 teams with 99 points.

Girard won with 124 points and United took third (82.5).

The following Blue Devils and Lady Blue Devils placed in the top eight:

Boys

• 100 meters: Jimmy Aumont, tied for sixth, 11.93 seconds

• 110 hurdles: Kyle Harvey, sixth, 18.36; and Alex McGraw, eighth, 18.48

• 200: Bobby Clark, fifth, 23.9

• 3,200 relay: Pat Ferguson, Nick Murray, Zack Murray and Brian McGovern, first, 8:41.57

• 800 relay: Latrele Moore, Clark, Logan Ray and Aumont, first, 1:35.55

• 1,600: Ferguson, second, 4:42.14; and Nick Murray, fourth, 4:56.92

• 400 relay: Moore, Clark, Ray and Aumont, fourth, 45.85

• 400: Clark, first, 54.25; and Jeff Favinger, second, 55.4

• 800: Nick Penix, second, 2:10.44; and Chris LaMacusa, third, 2:12.18

• 3,200: Ferguson, first, 10:20.64; and A.J. Zesiger, third, 10:27.23

• 1,600 relay: Aumont, Clark, Moore and Zack Murray, first, 3:37.43

• High jump: Nick Murray, seventh, 5-4; and Damon Gidley, eighth, 5-4

• Long jump: Ray, sixth, 18-2

• Shot put: Joe Lowery, third, 45-2

Girls

• 100: Sadie Bennett, fifth, 13.87

• 100 hurdles: Emily Schott, third, 17.85

• 3,200 relay: Mary Hillegas, Amanda Peters, Jacquelyn Brown and Anna Bartlett, fourth, 10:47.46

• 800 relay: Hallie Allen, Julia Schreck, Bennett and Maddie Fairchild, third, 1:54.81

• 1,600: Brin Stralka, third, 5:38.66; and Nicole Rinaldi, fifth, 5:52.24

• 400 relay: Schott, Bennett, Allen and Emma Brown, third, 53.52

• 400: Ally Warmenhoven, fifth, 1:08.57; and Schreck, seventh, 1:08.87

• 300 hurdles: Rochelle Haught, second, 51.37; and Brittney Harris, third, 51.77

• 800: Peters, seventh, 2:41.53

• 3,200: Hillegas, fifth, 12:41.43; and Bartlett, sixth, 12:52.56

• 1,600 relay: Allen, Haught, Schreck and Fairchild, second, 4:23.27

• High jump: Stralka, fourth, 4 feet, 10 inches; and Lexi Zehner, fourth, 4-8

• Long jump: Bennett, first, 15-7; and Fairchild, fifth, 15-2

 

 

 

 

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.