Tallmadge track teams win T-Con Relays

Published:

The Tallmadge boys and girls track and field teams won the T-Con Relays May 9 at Rossiaky Stadium.

The boys placed first out of seven teams with 101.5 points. Field (96) and Akron St. Vincent-St. Mary (86) finished second and third, respectively.

The girls won the six-team meet with 92 points. SVSM took second with 84 points nd Ravenna placed third with 83 points.

The following Blue Devils and Lady Blue Devils finished in the top five:

Boys

• 3,200 meters: A.J. Zesiger, first, 10 minutes, 2.7 seconds

• 400 relay: Jordan Spano, Logan Ray, Jimmy Aumont and Ned Spargling, tied for third, 44.8

• 800 relay: Bobby Clark, Spano, Ray and Latrele Moore, first, 1:33.7

• 1,200 relay: Cory Catchpole, Alex McGraw, Cole Harvey and John Zolton, third, 2:54.9

• 1,600 relay: Brian McGovern, Aumont, Clark and Zack Murray, first, 3:29.9

• Sprint medley: Moore, Spargling, Aumont and Clark, first, 1:38

• Distance medley: Nick Murray, Zack Murray, LaMancusa and McGovern, first, 11:11.1

• Shuttle hurdles: Cole Harvey, Kyle Harvey, McGraw and Zolton, third, 1:11.9

• High jump relay: Nick Murray, Nate Adolph and Damon Gidley, fourth, 15 feet, 6 inches

• Pole vault relay: Devon Manning, Dalton McNeil and Kyle Harvey, 19-6

• Long jump relay: Moore, Fernando Wanton and Sergio Rodriguez, fourth, 46-6.5

• Shot put: Joe Lowery, Steve Taylor and Jake Mertus, second, 124-9

• Discus: Mertus, Taylor and Justin Brown, third, 252-2

Girls

• 400 relay: Jula Schreck, Alexis Malish, Kelsey Rice and Emma Brown, third, 52.8

• 800 relay: Malish, Maddie Fairchild, Hallie Allen and Sadie Bennet, second, 1:49.4

• 1,200 hurdles relay: Brittney Harris, Schreck, Emily Schott and Rochelle Haught, first, 3:09.9

• 1,600 relay: Allen, Brin Stralka, Haught and Fairchild, second, 4:14.5

• 3,200 relay: Anna Bartlett, Amanda Peters, Stralka and Mandi Ranaldi, third, 10:24.4

• Sprint medley: Brown, Rice, Malish and Ally Warmenhoven, third, 2:01.8

• Distance medley: Jacquelyn Brown, Ally Warmenhoven, Nicole Rinaldi and Mary Hillegas, third, 14:04.4

• Shuttle hurdles: Jessica Martin, Haught, Harris and Schott, first, 1:07.7

• High jump relay: Lexi Zehner, Victoria Murray and Stralka, 14-6

• Pole vault relay: Lexi Zehner, Murray and Sarah Seaver, 22 feet

• Long jump relay: Bennett (meet-high 16-5), Fairchild and Rice, second, 46-5

• Shot put: Emma Kellar, Marisa Warmenhoven and Jessica Gardella, fourth, 79-11

For more, see the May 18 edition of the Tallmadge Express.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.